(Jazz/HipHop/Electronic)
Kraj: Lucija, Portorož. Leta delovanja: 2009 – danes
[mp3-jplayer width=”100%” tracks=”Island@Ziga_Murko_Group-Island.mp3, Panama@Ziga_Murko_Group-Panama.mp3, July@Ziga_Murko_Group-July.mp3″]
Žiga Murko je obalni pozavnist, skladatelj in producent. Žiga rad meša glasbene svetove. Po eni strani je pozavnist in skladatelj z diplomo, po drugi pa ustvarjalec zvitih elektronskih ritmov. Njegova glasba je ustvarjena, da očara in popelje izven vsakdanjih meja realnosti naravnost v svet frfotajočih elektronskih ptic in cvetočih palm, od tam pa v rdeče osvetljene sobe do lepotic, ki poležavajo v meglici cigaretnega dima. Tako kot njegova glasba se tudi Žiga razvija v različne smeri in stoji na presečišču različnih poti.
Žiga Murko je svojo glasbeno pot začel pri sedmih letih z igranjem klavirja, vendar ga je neustavljiva radovednost za očetovo pozavno kmalu potegnila od klavirja k pozavni. Enajst let je študiral klasično glasbo pri mnogih priznanih mentorjih, kot sta Branimir Slokar in Dušan Krajnc. V tem obdobju je nastopal z zasedbo Trombone Quarter 3+1 pod vodstvom prof. Alberta Kolbla, ki je leta 2006 zmagala na državnem tekmovanju pihalnih zasedb ”Temsig”. Po maturi na Umetniški gimnaziji v Kopru se je “usmeril” k jazzovski pozavni, se preselil na Nizozemsko in nadaljeval svoje izobraževanje na Jazzovskem konservatoriju v Rotterdamu. Njegova mentorja sta bila vrhunska jazzovska pozavnista Bart Van Lier in Ilja Reijngoud. V tem obdobju se je srečal in se učil od jazzovskih mojstrov (kot so npr.: John Abercrombie, Jason Moran, Bryan Lynch, Arturo Sandoval, Maria Schneider, Steve Turre, Alex Sipiagin in Ralph Peterson) ter si pridobil različne izkušnje. Nastopal je s Codarts Big Bandom na North See Jazz festivalu v Rotterdamu, ki ga je takrat vodil pozavnist Adrian Mears, ter sodeloval v mnogih šolskih in izvenšolskih projektih. Leta 2009 se je pridružil glasbenemu kolektivu Next. Zasedba z edinstvenim konceptom, ki združuje moderen jazzovski jezik z drugimi glasbenimi žanri ter ga začini s tradicionalnimi zvoki glasbe z Balkana – zato da ustvari glasbo Next . Njegov kvartet Žiga Murko Group je groovevovsko usmerjena zasedba mladih progresivnih glasbenikov, ki prepletajo tradicionalne jazzovske tehnike z bolj sodobnimi elementi urbane in elektronske kulture. Z zasedbo Žiga Murko Group je posnel in v samozaložbi leta 2012 izdal ploščo Islands.Igra tudi v projektu Jana Kusa – Amna, v zasedbi, ki v glasbenem ustvarjanju prepleta jazz in flamenko, ter v številnih drugih bandih. Je tudi član Komba Zlatka Kaučiča. Žiga je na rotterdamskem Jazzovskem konservatoriju diplomiral leta 2011, se vrnil domovino in prepričljivo premika meje improvizirane glasbe. Januarja 2012 pa je v New Yorku posnel svoj prvenec s 13-člansko brass senzacijo, ki se je premierno predstavila na festivalu Jazz Cerkno 2011 – ŽIGA MURKO 13. Zasedbo sestavljajo 4 trobente, 3 saksofoni, tuba in bobni. V njej pa igrajo David Binney, Mark Turner, Alex Sipiagin, Jason Palmer, Andy Hunter, Josh Roseman, Dave Taylor, Josh Evans, Billy Buss, Jan Kus, Goran Krmac and Andrej Hočevar. (Vir)
[tabgroup][tab title=”Zasedba”]
Žiga Murko (pozavna, produkcija)
Zasedbe:
2008 – Green Ship
- Žiga Murko, Aljoša Bolje, Jaša Hedžet “Jajo”
2011 – Andrej Hocevar Next
2012 – Jan Kus Amna
2012 – Ziga Murko 13
- Žiga Murko, Jonathan Powell, Alex Sipiagin, David Binney, Dre Hocevar, Jan Kus, Goran Krmac, Josh Roseman, David Taylor, Jason Palmer, Billy Bus, Jure Pukl, Andy Hunter, Mark Turner.
2013 – Žiga Murko Group
- Žiga Murko (pozavna), Domen Gnezda (kitara), Robert Jukič (bas), David Morgan (bobni)
[/tab][tab title=”Diskografija”]
Glow (EP, 2015)
It’s Alive (2015)
Abyss (EP, 2015)
Interspace (EP, 2015)
Places (EP, 2015)
Goldenninjah x zigamurko – session 1,0 (unreleased beats, 2015)
Ljubljana (2015)
Purple Room (2015)
La Scala (2014)
Green Room (2014)
Terra (2014)
Colabs I. (2014)
Just Coastin’ (2014)
13 (EP, 2013)
Istra (EP, 2013)
Islands (2013)
[/tab][tab title=”Fotografije”]
[/tab][tab title=”Video”]
[/tab][tab title=”Drugo”]
- Žiga Murko na Bandcamp
- Žiga Murko v Mladini
- Recenzija Purple Room na Radiu Študent
- Recenzija Purple Room v Mladini
- Recenzija Green Room na Sigic
- Recenzija Green Room na Radiu Študent
- Recenzija plošče Island v Mladini
- Recenzija Purple Room na IX Daily
[/tab][/tabgroup]